• Owoce a uroda

  Owoce dodają urody.

  uroda a owoceOwoce to samo zdrowie, są bogate m.in. w witaminy, makro-i mikroelementy, zawierają dużo wody. Wiele cennych składników pozyskuje z nich przemysł kosmetyczny. Zarówno owoce z naszych sadów, jak i egzotyczne mogą posłużyć do tego, by skóra jaśniała świeżością, a drobne zmarszczki się wygładziły. Obecnie bardzo często wykorzystuje się w kosmetyce np. owoce figowca. Firma Clarins zastosowała w jednej ze swoich serii kosmetycznych wyciąg z fig do skutecznej ochrony włókien kalogenowych. Marka Yves Saint-Laurent dodaje ekstrakt z fig do preparatów pod oczy, uzyskując działanie delikatnie odświeżające.

  Ważnych i cennych substancji dostarczaja skórze pestki wielu owoców. Clarins wykorzystuje np. pestki owoców kiwi zawierające duże ilości witaminy C oraz oleju podobnego do ludzkiego łoju.

  Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają odnowę naturalnych tłuszczów skóry oraz chronią ją przed utratą wilgoci. Wyciągi z miąszu kiwi natomiast działają przeciwutleniająco. Olej z pestek jabłek, skutecznie chroni, nawilża oraz pielęgnuje, natomiast olej z pestek winogron ma działanie lekko pielegnujące, uchodzi jednak za bardzo skuteczny. Pestki owoców mango znane są z wysokiej zawartości tłuszczu. Są też bogate w składniki nawilżające i pokrywają skórę delikatnym filtrem ochronnym zapobiegającym wysuszeniu. Sam owoc mango ma w swym składzie dużo beta-karotenu oraz ujędrniającej witaminy E.

  Świeże owoce to również obfite źródło przeciwutleniaczy. Działanie ochronne przed wolnymi rodnikami zapewniają często pestki owoców. Np. pestki winogron dostarczają polifenoli, których aktywność jako przeciwutleniaczy jest dużo silniejsza niż witaminy C czy E. Pobudzają one bowiem mikrocyrkulację, wzmacniają naczynka, chronią włókna elastynowe i kalogenowe, co w wydatny sposób przeciwdziała rozkładowi kwasu hialuronowego oraz glukuronowego.

  Wszechstronne działanie

  Każdy owoc może skórze przysporzyć korzyści. Rajskie jabłka i grejfruty łagodzą drobne zmarszczki na suchej cerze, a także ślady zmęczenia i stresu. Brzoskwinia wygładza skórę, owoc liczi ma uspokajające właściwości. Także pigwa wspaniale pielęgnuje. Ekstrakty z pestek pigwy wyróżniają się tym, że są szczególnie dobrze tolerowane przez skórę oraz wspaniale łagodzą podrażnienia i działają przeciwzapalnie. Poza tym regulują zawartość naturalnej wilgoci w skórze. Zwrócono także uwagę na atrakcyjne właściwości pigwowego wosku, który jednocześnie chroni i wspiera oddychanie komórek skóry.

  Korzyści z kwasów owocowych

  Myśląc o znaczeniu owoców w pielęgnacji skóry, nie zapominajmy oczywiście o kwasach owocowych, które wykazują działanie silnie złuszczające. Zastosowane w kosmetykach, wspierają złuszczanie naskórka. Cera staje się w ten sposób bardziej równomierna i emanuje świerzością. Wszystkie kwasy owocowe działają podobnie, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Z powodzeniem wykorzystuje się więc chociażby wyciąg z jabłek, po ekstrakty z jagód, ananasów czy granatów oraz kwasy owocowe z wiśni także chętnie się sięga, aby zapobiec brzydkim zmianom skórnym i ujednolicić powierzchnię skóry.

  Sorry, the comment form is closed at this time.