• Papaja – zastosowanie w kosmetyce

  Papaja.

  kosmetyki z papaiPapaja tak naprawdę nie jest drzewem, lecz byliną. Pokrojem przypomina jednak drzewo, na którego wysokich konarach wiszą ogromne owoce. Papaja (melonowiec właściwy) w żaden sposób nie jest spokrewniona z melonem. Jest za to krewniaczką figi. Ojczyzną papai jest południowy Meksyk oraz Ameryka Środkowa. Hiszpanie byli pod wrażeniem właściwości owocu papai, który momentalnie likwidował wszelkie dolegliwości żołądkowe oraz złe samopoczucie po zbyt obfitym posiłku. Zdobywcy przejęli od tubylców nazwę ,,ababai?, która z czasem została zmieniona na papaję. Dopiero w XIX zaczęto naukowe badania nad leczniczym działaniem słynnego owocu. Dzisiaj papaję znajdziemy właściwie we wszystkich krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Uprawia się ją również w krajach mniej gorących. Znanych jest ponad 50 różnych odmian papai. Spotkamy ją o dziwo także w Europie, np. nad Morzem Śródziemnym oraz na Wyspach Kanaryjskich. Dzikie odmiany występują w Ameryce południowej, szczególnie w Paragwaju. Melonowiec dorasta do 7-10 metrów i może żyć nawet do 10 lat. Liście ma dłoniaste, 7-klapowe. Kiedy opadną, pozostawiają na pniu wyraźne blizny, z których wyrastają potem żółto-białe kwiaty o przyjemnym słodkawym zapachu. Ich zapylanie odbywa się z reguły w nocy, a dokonują tego kolibry i motyle. Owoce dojrzewają bezpośrednio na pniu. Mogą osiągnąć wagę nawet do 5kg, mają żółtą barwę i lekko owalny kształt. Miąższ ma maślana konsystencję i otoczony jest twarda skórką. W środku jest wiele pestek wyglądających jak czarne ziarenka pieprzu o gorzkim smaku.

  Substancje aktywne o szerokim zastosowaniu

  Do pozyskania papainy nacina się wcześnie rano niedojrzałe jeszcze owoce papai. W wypływającym mlecznopodobnym soku enzym ten występuje w dużym stężeniu. Znajdziemy go ponadto w liściach i nasionach. Obok papainy w owocu papai odkryto liczne substancje energetyzujące, np. witaminy, minerały, beta-karoten, garbniki, pierwiastki śladowe i inne. Duże nadzieje wiąże się z zastosowaniem papainy w produkcji leków szczególnie nasercowych oraz na raka.

  Działanie na skórę

  Papaina rozkłada białka, przyczyniając się w ten sposób do usuwania obumarłych łusek skórnych. Wpływa to wydatnie na odmłodzenie skóry. Kosmetyki z zawartością wyciągu papai zmiękczają obumarłe komórki naskórka i powodują jego złuszczenie. Preparaty z papainą działają szczególnie skutecznie po wcześniej przeprowadzonym peelingu. Inną ważną właściwością papainy jest jej zdolność do aktywizowania wzrostu komórek oraz wzmacniania i ujędrniania tkanek, W tej roli świetnie sprawdza się w postaci maseczki. Dzięki jej zamykającemu działaniu siła enzymów zostaje wzmocniona. Świeży miąższ papai przykłada się na trudno gojące się rany. Piękno płynie z wnętrza , dlatego obok regularnego stosowania kosmetyków z papainą dobrze jest spożywać papaję w świeżej postaci. Zalecana jest nawet w niestrawności. Regenerujące właściwości papainy pomagają wzmocnić organizm od wewnątrz i poprawić wygląd skóry. Papaja to zdrowy i smaczny sposób na zachowanie nieskazitelnie pięknej skóry.

  Sorry, the comment form is closed at this time.